روستای ماخونیک سرزمین لی لی پوت‌ های ایرانآژانس مسافرتی دهکده پرواز

حتما برایتان جذاب خواهد بود وقتی بدانید ایران هم درست سرزمینی دارد به نام روستای ماخونیک شبیه سرزمین شگفت‌انگیز لی لی پوت. آن روزهایی که هر روز بعد ازظهر پای تلویزیون‌های سیاه و سفید و بعد رنگی می‌نشستیم تا برنامه‌های کودک و نوجوان با پخش کارتون‌های سریالی‌اش شروع شوند، البته شاید نوجوانان ۱۴، ۱۵ ساله، چیز زیادی به خاطر نداشته باشند، اما ۳۰ تا ۴۰ ساله‌ها به طور حتم از دیدن این کارتون‌ها خاطرات زیادی به یاد دارند. یکی از این کارتون‌های خاطره‌انگیز دو دهه و یک دهه قبل سرزمین لی لی پوت ها بود سرزمین افسانه‌ای داستان گالیور.

 

روستای ماخونیک

در ۱۴۲ کیلومتری شهرستان بیرجند واقع در استان خراسان جنوبی، روستایی به نام “ماخونیک” واقع شده که به دلیل قامت ساکنان یک متر و چهل سانتی‌اش به سرزمین لی لی پوت مشهور است البته بگذریم از اینکه برخی قامت کوتاه این مردمان را دلیل شهره خاص و عام شدنش نمی‌دانند و بر این باورند که این موضوع برای دوران گذشته می‌باشد و اکنون در این روستا تقریباً قدها متعادل گشته است.

برخی معتقدند دلایلی همچون نحوه زندگی، محل سکونت وآداب، رسوم و فرهنگ خاص مردمان روستای ماخونیک در مشهور شدنشان دخیل هستند چرا که در روستای ماخونیک نحوه زندگی ومحل سکونت ساده و ابتدایی است. خانه‌های روستاییان دارای شکل هندسی خاصی نیست و تمام امکانات زندگی دریک اتاق جای گرفته است.